A deutériummegvonás hatása a daganatok gyógyításában – előremutató hazai kutatási eredmények
2013. október 30., Budapest – A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. közelmúltban zárult kutatásai egyértelműen igazolták a deutériummegvonás (deutérium, D = nehézhidrogén) daganatellenes hatását. A hatás nemcsak a csökkentett deutériumtartalmú készítmény víz formájában történő alkalmazásakor, hanem csökkentett D-tartalmú szerves molekulák esetében is kimutatható volt. Emellett az eljárás több ismert, jelenleg használt kemoterápiás készítmény hatékonyságát is jelentősen fokozta.
A HYD Kft. 2011-ben indult és 2013 szeptemberében zárult legújabb kutatása az Új Széchenyi Terv keretében 24 141 760 forint Európai Uniós pályázati támogatásban részesült, a teljes projektet közel 54 millió forintból valósították meg, melynek 45%-át fedezte az uniós keret. A projekt eredményeként négyféle új gyógyszerkészítmény és gyógyszerkombináció kiszerelését és törzskönyvezését kezdeményezik. A gyógyszerkészítmények onkológiai alkalmazása – várhatóan 3-6 éven belül – a mainál sokkal hatékonyabb kezelést tehet majd lehetővé.
A HYD Kft. 20 éve, 1993 óta irányítja a deutérium-megvonással kapcsolatos kutatásokat, a világban először Magyarországon kezdődtek meg az ilyen jellegű vizsgálatok. A most zárult kutatás elsődleges célja olyan, a deutérium-megvonásra épülő daganatellenes eljárás kifejlesztése, amely a csökkentett deutériumtartalmú készítményeket integrálja az onkológiai kezelések rendszerébe. A fejlesztés további célja, hogy a deutériummegvonás eddigi terápiás stratégiáját – mely elsődlegesen a szervezet vízterének a D-koncentráció-változtatását célozta meg, és ennek megvalósításához csökkentett deutériumtartalmú víz (DDW) hatóanyagot használt – kiegészítse „nem vízalapú”, alacsony D-tartalmú, új hatóanyagok alkalmazásával.
Az elvégzett vizsgálatok egyértelműen igazolták a deutériummegvonás daganatellenes hatását. A hatás megnyilvánult a csökkentett deutériumtartalmú ivóvíz vagy a csökkentett deutériumtartalmú szerves molekulák alkalmazásakor, illetve egyes esetekben az együttes alkalmazásnál összeadódtak a pozitív hatások. A kísérletek szintén igazolták, hogy a D-megvonásnak a konvencionális készítményekkel való kombinálása jelentős további terápiás előnnyel járhat.
A fejlesztésre építve új élelmiszertermékek és étrend-kiegészítők kerülhetnek forgalomba a jövőben, amelyek a koleszterinmentes, cukormentes vagy alacsony zsírtartalmú élelmiszerekhez hasonlóan alacsony deutérium-tartalmuknál fogva járulnak majd hozzá az egészség megőrzéséhez vagy helyreállításához. A fejlesztés lerakhatja egy új típusú élelmiszer- és gyógyszeripar alapjait.
A kísérletek eredményeire építve új gyógyszerkombinációk kifejlesztésére van lehetőség a jövőben, amelyek fő komponensei a DDW és az emlő- vagy hasnyálmirigydaganat kezelésében alkalmazott kemoterápiás készítmények. A kísérleti eredmények azt is igazolták, hogy lehetőség kínálkozik új, csökkentett deutériumtartalmú szerves hatóanyagok tabletta formájában történő alkalmazására.
2013. november 12. kedd