Hírek

A deutériummegvonás helye

A deutériummegvonás helye a modern rákkutatásban és daganatterápiában

A deutériummegvonás helye a modern rákkutatásban és daganatterápiában - HYD

A deutériummegvonás megnyithatja az utat a tumorok eredményes és rutinszerű kezelése felé.

A 3. évezred szubmolekuláris medicinája?
(A 3. ÉVEZRED című tudományos magazin szeptemberi számából)

A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. több mint 20 éve áll a deutériummegvonás kutatásának élén, a dr. Somlyai Gábor biológus tudományos felfedezésére épülő módszer a jelenlegi onkológiai eljárásoknál hatékonyabb, új típusú daganatellenes gyógyszer kifejlesztését teszi lehetővé a közeljövőben. Dr. Somlyai Gábor, a HYD Kft. vezető kutatója és Boros G. László, a Kalifornia Egyetem (UCLA, Los Angeles) professzora tudományos együttműködés keretében vizsgálja a deutériummegvonás hatását a daganatos sejtek anyagcsere-folyamataira. A közös kutatások eredményei idén bemutatásra kerültek az Amerikai Rákkutatók Szövetségének éves konferenciáján, San Diegó-ban. A két tudóst kérdeztük a közös munkáról, a deutériummegvonás kutatásának legújabb eredményeiről, az eljárás hatásmechanizmusáról.

Milyen eredmények születtek a deutériummegvonás tudományos vizsgálata során, milyen közös kutatásokat folytattak Boros professzorral?

Dr. Somlyai: Az elmúlt több mint húsz évben tudományos kísérletekkel igazoltuk az élő szervezetekben jelen lévő deutérium kitüntetett szerepét a sejtosztódás, a sejtanyagcsere szabályozásában. A deutérium élettani szerepének kutatása mára nemzetközi szinten folyik, a tudományos együttműködésben kiemelt partnerünk prof. Boros G. László a Kalifornia Egyetem professzora. Sejtkultúrában, daganatos emlő-, tüdő és hasnyálmirigy sejtvonalon vizsgáltuk közösen a különböző mértékben csökkentett deutériumtartalmú vízminták hatását a sejtanyagcserére, összehasonlítva a normál vízzel kapott eredményekkel. Azt találtuk, hogy a deutériummegvonással befolyásolni tudjuk a daganatos sejtekre jellemző anyagcsere-utakat. Ezeket az eredményeket már 2006-ban bemutattuk a Metabolomics Society Harvard Egyetemen megrendezett kongresszusán Bostonban. Legfrissebb kutatási eredményeinket idén elfogadta a legnagyobb rákkongresszus bírálóbizottsága, így azok bemutatásra kerültek az Amerikai Rákkutatók Szövetségének éves konferenciáján San Diegóban. A tudományos anyag a daganatos sejtek metabolizmusával kapcsolatos megfigyeléseinkre építve nagyon pontos, a daganatgyógyászat jövője szempontjából kiemelkedő jelentőségű adatokat szolgáltat arra a biokémiai mechanizmusra vonatkozóan, amelyen keresztül a deutériummegvonás daganatellenes hatása megvalósul.

Milyen elven működik a deutériummegvonás, mit tudunk az eljárás hatásmechanizmusáról?

Prof. Boros: A legújabb eredmények szerint a deutériumcsökkentés része a sejtek normál működésének, amit egészséges sejtekben a mitokondrium nevű sejtszervecske végez. Ez a zsírsavak teljes oxidációján keresztül valósul meg, a folyamat során keletkező víz deutériumtartalma eleve alacsonyabb. A daganatos sejtekben a mitokondriális működés csökken, ennek következtében a deutériumcsökkentés természetes folyamata sérül, és más biokémiai folyamatok lépnek a mitokondriális folyamatok helyébe, melyek már nem biztosítják az egészséges sejtekre jellemző deutériumcsökkentést. Bizonyos biokémiai folyamatok átkerülnek a mitokondriumból a citoplazmába, ahol a deutériumszintet alapvetően a kívülről bevitt víz deutériumszintje határozza meg. A csökkentett deutériumtartalmú víz alkalmazásával azt a helyzetet tudjuk szimulálni a beteg sejtekben, mintha a mitokondrium jól működne, és ehhez kapcsolódóan alacsony deutériumtartalmú anyagcserevizet termelne.

A víz terápiás célú deutériumcsökkentésének ez a természetes biokémiai rendszer a célpontja, az ivóvíz, illetve más tápanyagok deutériumtartalmának hidrogénre történő cseréje ugyanazt a funkciót látja el, mint az egészséges sejtekben az ép működésű mitokondrium az alacsony deutériumtartalmú anyagcsere-víz előállításával. A kor előrehaladtával, az oxigénhiányos állapot és bizonyos enzimmutációk a magasabb D-tartalmú szabadvíz felhasználását vonják maguk után, mely folyamatok hosszú távon a daganatok kialakulásának irányába hatnak, a betegség előrehaladásának felgyorsulását, súlyosbodását idézik elő. A citoplazmatikus víz D-tartalmának csökkentésével ezek a folyamatok eredményesen gátolhatók. A deutériummegvonásos eljárás így alkalmas lehet a rák kialakulásához vezető események megelőzésére. A deutériummegvonás tudományos modellje egyedülálló módon hozza összhangba a modern tudomány elmúlt évtizedekben elért eredményeit közel száz év hazai biokémiai alapkutatásaival, és megnyithatja az utat a tumorok széles spektrumának eredményes és rutinszerı kezelése felé.

További információ:
HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft.
1124 Budapest, Fürj u. 2., Telefon: +36-1/365-1660
Honlap: www.hyd.hu

2014. augusztus 11. hétfő