Amerikai-magyar együttműködés

Ígéretes amerikai-magyar tudományos együttműködés

Ígéretes amerikai-magyar tudományos együttműködés - HYD

A világon először alkalmazzák a deutériumot diagnosztikai markerként a kaliforniai Santa Monicában tavaly ősszel megnyitott 13Cignature 2Health Diagnostics nevű klinikán, mely 2017-től folytat humán vizsgálatokat a Kalifornia Egyetemen professzori rangban dolgozó dr. Boros G. László orvos-biokémikus szakmai irányításával.

A vizsgálatok lefolytatásában a klinika együttműködő partnere a HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft., amely dr. Somlyai Gábor biológus vezetésével 1993 óta folytat kutatásokat a deutérium élettani szerepére és a deutériummegvonás terápiás alkalmazására vonatkozóan. Az amerikai-magyar kutatási program célja a deutériummegvonás egészségmegőrzésre, esetleges betegségmegelőzésre gyakorolt általános hatásának jobb megismerése, a deutérium szerepének mélyebb megértése a krónikus betegségek kialakulásában és a fizikai jóllét elérésében. Az első eredmények szerint az emberi szervezetben jelentős deutériumfrakcionálás (csökkentés) történik a tápanyagok elégetése során, ennek mértéke pedig összefüggést mutat az egészségi állapottal és a fizikai teljesítőképességgel is.

A deutérium élettani szerepének felismerése, gyógyszeripari felhasználása új lehetőséget nyit meg a daganatos betegségek célzott terápiáján túl a normál sejtműködés helyreállítására is, a sejtek egyedi anyagcsere-profiljának részletes tisztázását követően. A magyar kutatások jelentős nemzetközi érdeklődést és elismerést váltottak ki, ennek köszönhetően kezdődtek szakmai egyeztetések az USA egyik leggyorsabban fejlődő vállalata, a Quest Nutrition LLC. és a HYD között arról, hogyan lehet alkalmazni a deutériumcsökkentésre épülő eljárást az egészségmegőrzésben. A Quest kapcsolt vállalkozásaként tavaly megnyitott 13Cignature 2Health Diagnostics az első járóbeteg-ellátást biztosító klinika, amely élettani deutériumtipizálást végez. Dr. T. Que Collins, a klinika igazgatója a magyar kutatócsoport tagjait is felkérte a szakmai együttműködésre, így dr. Somlyai Gábor közreműködésével és prof. dr. Boros G. László szakmai irányításával a közelmúltban olyan orvosi szolgáltatás indult az amerikai klinikán, melynek célja a deutériummegvonás egészségmegőrzésre, esetleges betegségmegelőzésre gyakorolt általános hatásának mélyebb megismerése.

A biológiai minták összehasonlításából egyértelműen kitűnik, hogy az emberi szervezetben jelentős deutériumfrakcionálás (csökkentés) történik a tápanyagok elégetése, az anyagcserevíz termelődése során. A kutatók a klinikai diagnosztikai célokon túl a deutériumcsökkentés és a szervezet energiaháztartásának kapcsolatát is tanulmányozzák. Kutatómunkájuk egyik legjelentősebb felismerése, hogy az egészséges sejtekben megfelelően működő mitokondrium (a sejtek energiaközpontja) csökkentett deutériumtartalmú anyagcserevizet termel, melynek fontos szerepe van a sejtek normál anyagcseréjének fenntartásában. Sejtjeink energiatermelése hidrogénionok által hajtott parányi nanomotorokkal történik a mitokondriumokban, melyek 9000/perc fordulatszámmal működő ATP-szintáz enzimek. Ezt a működést zavarja meg a kétszeres atomtömegű deutérium, lerontva az energiát termelő enzim hatékonyságát. Az ivóvízben, illetve más tápanyagokban található deutérium hidrogénre történő cseréje, a csökkentett deutériumtartalmú víz fogyasztása ezt a működést segíti, vagy helyettesítheti, amennyiben a mitokondrium sérült.

A Kalifornia Egyetem és a 13Cignature 2Health Diagnostics anyagcsere-vizsgálatai keretében végzett deutérium-mérésekhez kapott klinikai vizsgálati igazolások 2020-ig állnak rendelkezésre, ún. nem azonosított minták és betegcsoportok – orvosok által előírt, vagy deutériumszintjüket meghatározni kívánó önként jelentkezők – vizsgálatára.

Ezen jogosítványok közvetlen internetes elérhetősége:
www.citiprogram.org/verify/?w72ba5a8b-748b-45fa-a222-cfac2b64f4d7-21980941
www.citiprogram.org/verify/?wf63f8668-7ea5-4a28-a879-6547cbc8cac5-21980942

A közleményben szereplő video magyar nyelvű felirattal is elérhető az alábbi linken:
https://www.youtube.com/watch?v=jg0u_L_7mNM

2017. május 17. szerda